Elektrik tesisatı bir işyerinde ki yüksek tehlike kaynaklarının başında gelmektedir. Elektrik tesisatının uygun şekilde kurulmaması, yürütülmemesi, kontrollerinin ve bakımlarının yapılmaması nedeniyle çok fazla sayıda yaralanma ya da ölümle sonuçlanan kazalar meydana gelmektedir. Elektrik kazaları faz iletkenin toprak ya da diğer faz iletkeni ile temasında hata akımı oluşması sonucunda oluşur. Bu hata akımının sınırlandırılması ve toprak yüzeyine aktarılması topraklama sisteminin öneminin ortaya koyar. Topraklama, olası bir elektrik kaçağını iletkenler yardımıyla toprağa verilmesini sağlayan sistemdir. Elektrik akımı her zaman direnci en düşük olan kolay yolu tercih eder bu yüzden topraklama direncinin sıfıra yakın olması can ve mal kaybı olmaması açısından hayati öneme sahiptir.

       Elektrik panosu, elektrik enerjisinin üretilen noktadan tüketilen noktaya kolay ve güvenli bir şekilde ulaşması, elektrik enerjisine ihtiyaç duyan ekipmanların çalışması için gerekli malzeme, cihaz ve donanımların toplandığı yerdir. Elektriksel kontrollerin üretilen noktadan son kullanıcı olan noktaya kadar yapılması gerekir. Elektrik Panosu periyodik muayenelerinin kontrollerinin görsel ve termal kamera gibi fonksiyonel cihazlar ile yapılması gerekmektedir.

        İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtildiği üzere ekipmanların periyodik kontrollerinin bazı istisnalar dışında yılda bir kez yapılması zorunludur. Bu kontroller; Resmi Gazete’nin 4.11.1984 tarihli 18565 sayılı yayını olan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği’nde, Resmi Gazete’nin 30.11.2000 tarihli 24246 sayılı yayını olan Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nde ve Resmi Gazete’nin 21.08.2001 tarihli 24500 sayılı yayını olan Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği’nde belirtilen şartlar, kuralar ve hususlara göre yapılır.

İGB TEKNİK uzman kadrosuyla Topraklama ölçümlerini, Termal Kamera ile pano kontrollerini, TÜRKAK Akreditasyonlu olarak gerçekleştirmektedir.

ELEKTRİKSEL TEKNİK ÖLÇÜMLER EKİPMAN LİSTESİ:

Elektrik Tesisatı
Topraklama Tesisatı
Yıldırımdan Korunma Tesisatı
Artık Kaçak Akım Ölçümü
Elektrik Panosu Görsel Kontrolü
Elektrik Panosu Fonksiyon Kontrolü
Termografik Muayene
Kompanzasyon Sistemleri
Jeneratörler
Katodik Koruma
Fiyat Teklifi Almak İster misiniz?TEKLİF AL