İç basıncı 0,5 bardan büyük olan kap ve ekipmanlara basınçlı kap denir. İçinde havanın sıkıştırıldığı veya buhar oluşturulan yahut sıkıştırılmış hava, gaz vb. depolandığı kaplardır. İşyerlerinin birçoğunda basınçlı kap ve tesisatlar bulunmaktadır. En sık kullanılan basınçlı kaplar kalorifer kazanları (sıcak su kazanları), buhar kazanları, kompresör hava tankları şeklindedir.

Basınçlı kap kazaları kalorifer kazanları (sıcak su kazanları), buhar kazanları, kompresör hava tankları gibi basınçlı ekipmanlarda olması durumunda büyük hasarlara ve kayıplara neden olmaktadır. Bu neden ile Periyodik Kontrollerinin yapılması ihmal edilmemelidir.

Basınçlı kap ve tesisatlarının güvenli olarak çalışabilmeleri için İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre Periyodik Kontrol’lerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.         

Periyodik Kontroller, ekipmanların iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak çalışıp çalışmadığının Yönetmelik’le yetkilendirilmiş, konusunda uzman olan teknik personel tarafından kontrol ve testlerinin yapılmasını içermektedir.

Basınçlı kap ve ekipmanların periyodik kontrollerini gerçekleştirmeye makina mühendisleri, makina teknikerleri yetkilidir. Periyodik muayeneler bazı istisnalar dışında en geç yılda bir kez yapılmalıdır.

İGB TEKNİK uzman kadrosuyla Basınçlı Kap ve Kazanların Periyodik Kontrollerini, TÜRKAK Akreditasyonlu olarak gerçekleştirmektedir.

Basınçlı Kaplar Ekipman Listesi:

Endüstriyel Otoklav
Basınçlı Hava Tankı
Kompresör Hava Tankı
Hidrofor/Genleşme Tankı
Buhar Jeneratörü
Boyler/Akümülasyon Tankı

Kazanlar Ekipman Listesi:

Buhar Kazanı
Kalorifer / Sıcak Su Kazanı
Ütü Kazanı
Kızgın Yağ Kazanı
Kızgın Su Kazanı
Fiyat Teklifi Almak İster misiniz?TEKLİF AL