periyodik kontrol

Forklift, insanların taşıyamayacağı ağır yükleri çatalları aracılığıyla kaldırmak ve özellikle bir araca ya da rafa yüklemek için kullanılan bir çeşit iş makinesidir. Forklift ler daha çok paletlerin üzerine yüklü ağırlıkları taşımak ve kaldırmak istif etmek için kullanılırlar.

Forkliftler genel anlamda istif makineleri grubuna dahildir. Yüklerin kaldırılması ve taşınmasında önemli rol oynarlar. İstif makinalarında güvenlik önemlerinin alınmaması yada ekipmanın güvenli olmaması durumunda devrilme ve yüklerin düşmesi gibi ciddi tehlike arz edecek durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Bu sebepten dolayı istif makinası grubundaki ekipmanların yılda en az 1 kere periyodik kontrolerinin yapılması zorunludur. Yapılan periyodik kontroller “iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik yönetmeliği” standartlarına uygun bir şekilde, uzman ekip ve deneyimli kadro ile yapılmalıdır. Periyodik Kontrol esnasında tüm ekipmanlar detaylıca incelenmeli ve testlerden geçirilerek değerlendirilmelidir.

FORKLİFT HANGİ STANDARTA KONTROL EDİLİR
?

İş Ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği kamsapmında TS ISO 1074 Karşı ağırlıklı istif makineleri (forkliftler) – Kararlılık Deneyleri 31.03.1998 – İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği (Sayısı:28628/25.04.2013) – 2006/42/AT Makine Emniyeti Yönetmeliği kontrolleri yapılır.

EKİPMAN ADI KONTROL PERİYODU(Azami Süre)(İlgili standartın ön-gördüğü süreler saklı kalmak koşulu ile)  PERİYODİK KONTROL KRİTERLERİ(İlgili standartlar aşağıda belirtilmiştir.)*
İstif Makinesi (forklift, transpalet, lift) Standartlarda süre belirtilmemişse1 Yıl TS 10689, TS EN ISO 3691-5, TS ISO 5057, TS 10201 ISO 3184, TS ISO 1074 ve FEM 4.004 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.